top of page

Hidrolik Sistemlerde Kirliliğin Ölçümü, Müdahale Yöntemleri ve Filtrasyon Çözümleri İle Önleme  ve Eğitimi

 

Çalışan hiçbir sistem tamamen “temiz” değildir. Komponent üreticileri ve kullanıcılarının tecrübeleri  ve konuya ilişkin araştırma raporları arıza sebeplerinin %85’inin sistemde kullanılan yağın kirliliğinden kaynaklandığı  göstermektedir. Günümüz endüstri tesislerinde ve OEM’lerde (makina imalatçılarında), hidrolik ve yağlama sistemlerinde kullanılan akışkanların  muhtelif şartlardan etkilenerek kirlenmesi sonucu sistemin performansını düşürmesi karşısında, kirliliğin ölçülmesi ve filtrasyon  son derece önem kazanmıştır.

Endüstrinin gelişmesi ve yeni teknolojiler, otomasyona dayalı üretimi beraberinde getirmiştir. Üretimi sağlayan makinaların verimini arttırmak, üretim kayıplarını azaltmak, birim maliyetlerini azaltarak ürün kalitesini iyileştirmek tüm işletmelerin ana hedefleri haline gelmiştir. Koruyucu ve önleyici bakım yöntemleri bu hedefleri gerçekleştirme noktasında üreticilere yardımcı olmak için geliştirilmektedir.

 

Gözle görülemeyen partiküllerin sisteme verdiği hasarın tespiti ile filtrasyonun önemi daha fazla önem kazanmıştır. Bu büyüklükteki partiküller komponent arızalarına, planlanmamış duruşlara, yüksek maliyetlerde bakım ve stok harcamalarına neden olmaktadır.

 

Amaç, partikül ve su kirliliğinin etkileri ile, doğru tespit edilmiş Yağ Kirlilik Seviyesi sayesinde yağlama ve hidrolik sistemlerde kulanılan elemanların çalışma ömrünü uzatmaktır.Doğru filtrasyon ile  rulman ömrünün 20 kat arttırıldığı yapılan  tüm çalışmalarda gözlenmiştir.

 

Hidrolik sistemleri insan vücudunu simgelediğini düşünerek örneklemek gerekirse,

Yağ analizleri kan dolaşım sistemi ile özdeşleşecektir. Böyle bir sistemde ise ünitenin kirlilik durumunun kontrolü “check-up” anlamına gelmektedir, ve bu sayede ortaya çıkacak olası tüm sorunların henüz oluşmadan önlenmesi noktasında katkı sağlayacaktır.

Kirlilik ölçüm sistemleri, anormal aşınmaların  erken teşhisini, yağın servisini ve uygun koşullarda olduğu tespit etmeyi , ünitenin güvenirliliğini ve verimini arttırmayı ve en önemlisi toplam bakım maaliyetlerini düşürmeyi hedefler.

Bu nedenle , yağlama yönetiminde hem bilginizi hem de yeteneklerinizi geliştirecek TUFKOM Filtrasyon  kursunu oluşturduk. sertifikanızı alın ve günlük faaliyetlerinizde daha verimli, mesleğinize daha fazla güvenin ve şirketiniz için daha değerli bir çalışan olmanız amacıyla.

Kursu tamamladığınızda bakım programınızı reaktiften proaktife nasıl dönüştüreceğinizi keşfedeceksiniz. Firmanızın bakıma bakış açısını değiştirin ve bakım faaliyetlerinizi problemler oluşmadan önleyen denge yaklaşımı ile planlayın. 

Faydaları

  • Ekipmanınızı etkin bir şekilde korumak için  teknikleri öğrenin.

  • Makine kullanılabilirliğini artırmak için kanıtlanmış stratejiler elde edin.

  • Bakım uygulamalarınız için stratejik bir  plan oluşturun.

Kendi tesisinizde, bir grup çalışanınız için TUFKOM Filtrasyon  kursunu gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz. Özelleştirilmiş Eğitim ile yerinde eğitimin etkisini en üst düzeye çıkarın – tesisinizin karşılaştığı benzersiz zorlukları ele alarak derslerde özellikle bu konulara da değinerek geliştirmenize yardımcı olacağız. Konunun tecrübeli Eğitmenleri, tesise özel bilgileri eğitim programınıza dahil etmek için  sizinle birlikte çalışacaktır.  Daha fazla bilgi edinmek için bugün 0216 999 55 90 telefon numarasını arayabilirsiniz.  Eğitim Videoları Menüsünde bulunan videolardan da kısa bir bilgi de edinebilirsiniz.

bottom of page